Preot Ciprian Ichim

Preoți slujitori Iulie 12, 2012

S-a născut în oraşul Bacău, la 20 septembrie 1974, unde a urmat şcoala primară şi gimnaziul. După absolvirea Liceului ,,G. Baciovia” din Bacău, s-a înscris la Facultatea de teologie ortodoxă din cadrul Universităţii ,,A.I. Cuza” din Iaşi pe care a absolvit-o în anul 2000. Susţine Masterul în anul 2010, în ,,Teologie practică şi pastoral misionară”. Doamna preoteasa Alina este licenţiate în economie . Au doi copii, o fată Teodora născută în 1998 şi un  băiat Radu născut în 2005.
A fost hirotonit că diacon la 23 martie 1998, la parohia Muncelu-Bacau Sud şi apoi ca preot pe 25 martie, la Episcopia Romanului, de Preasfinţitul Episcop Eftimie.
La 1 mai 2000, este numit preot în parohia nou înfiinţată de la Valcica-Tatarusi, unde a construit biserica cu hramul ,,Constantin şi Elena”, apoi clopotmita, casa de prăznuire şi gardul cimitirului. Pentru meritele deosebite din activitatea sa a fost avansat la gradul de preot Iconom Stavrofor.
La 1 mai 2004, s-a transferat la parohia Heci, unde, datorită vocaţiei sale de bun organizator, în 2005, a turnat temelia unui Complex Social, cu apartament parochial. Lucrările au fost conservate din lipsă de fonduri şi au fost reluate cu fonduri europene. În present construcţia este finalizata şi găzduieşte două grupe de grădiniţă.

Data hirotonire: 1998-03-25